Whatsapp
Çıralı / Olympos

Çıralı ve Olimpos Plajı Antalya’ya 78 km, Kemer’e 26 km uzaklıkta bulunmaktadır. Çıralı, Ulupınar Köyü’nün mahallelerinden birisidir.

Ulupınar Köyü, Fethiye ve Manavgat çevresinden gelen Yörükler tarafından kurulmuştur. 1200 nüfuslu Ulupınar Köyü’nün yaklaşık 950 kişilik bölümü burada yaşamaktadır.

Turizmin gelişmeden önce tarım ve hayvancılıkla uğraşan yerli halk, susam, mısır, buğday, üretimiyle uğraşmıştır. Daha sonra portakal ve nar bahçeleri dikilmiş ve turizme başlamadan son adım olarak seracılık gelişmiştir.

Çıralı sahili (olimpos plajı), 3,2 km uzunluğa sahiptir. Sahilin 50 metrelik kısmının 40 metresi kum, 10 metresi ince çakıldır. Denize girilen bölüm de ince çakıl olduğu için su her zaman berrak ve temiz kalmaktadır.

Sahilin girişe yakın bölümünde restoranlar ve güneş şemsiyeleri bulunmaktadır. Aygün Pansiyon bu giriş hizasından denize 300 mt. uzaklıkta ve Çıralı'nın merkezindedir. Olimpos plajı 17 kritere göre yapılan bir araştırmada ‘dünyanın en iyi sahili' seçilmiştir (2003).

Çıralı, sahilde Musa Dağı ve Karaburun ve Maden (krom madeni çıkarılan bölge) batıda ise Omurga Dağı ve Yanartaş ile çevrilidir.Çıralı'dan Fotoğraflar

Tüm hakları Aygün Pansiyon'a aittir © 2011 - 2019    /    Tasarım Ajansweb